Klasyczne pożeracze czasu

Organizacja własnego czasu jest bardzo ważnym, ale i niełatwym zadaniem. Jeśli dobrze zaplanujemy, jakie czynności wykonamy w danym dniu pracy, możemy mieć pewność, że tak właśnie się stanie i wszystkie wyznaczone cele zostaną zrealizowane. Potrzebna nam będzie do tego jednak odpowiednia zachęta, warto więc poznać sposoby efektownej motywacji. Z pewnością niejednokrotnie z nich skorzystamy, dotyczy to nie tylko obowiązków zawodowych, ale także pracy w domu.

Aby jednak szybko i dobrze wykonać swoje zadania trzeba pozbyć się tak zwanych „pożeraczy czasu”. Można je podzielić na oczywiste i ukryte. Te pierwsze to telewizja, portale społecznościowe, a także komunikatory internetowe. Do ukrytych „złodziei czasu” zaliczmy natomiast czynności, których wykonywanie tylko z pozoru nie wygląda na marnowanie cennego czasu. Wymienić więc należy przede wszystkim dojazdy. Wiele osób na dotarcie do pracy czy do szkoły poświęca 2 lub 3 godziny dziennie. Często nie mamy możliwości skrócenia tego czasu, a więc można wykorzystać go efektywnie, na przykład słuchając popularnych obecnie audiobooków.

Mnóstwo osób nie zdaje sobie sprawy, że jednym z pożeraczy czasu jest brak umiejętności, nierzadko więc jest to ignorowane. Jeśli bowiem zabieramy się za wykonanie czegoś, o czym w ogóle nie mamy pojęcia, tracimy cenny czas. Lepiej w takiej sytuacji powierzyć sprawy specjalistom, a w efekcie my zaoszczędzimy cenne minuty, a nawet godziny.

Wiele osób twierdzi, że zainstalowane na komputerze między innymi komunikatory internetowe nie przeszkadzają im w pracy. Jednakże, kiedy mamy taki właśnie program włączony w każdej chwili przesłana do nas wiadomość „oderwie” nas od pracy na kilka minut albo i więcej. Dlatego też lepiej podczas pracy wyłączyć taki komunikator, a jeszcze lepiej wyłączyć automatyczne uruchamianie się go podczas włączania komputera. W efekcie z komunikatora internetowego skorzystamy tylko wówczas, gdy będziemy mieli na to ochotę i czas.

Wspomniana telewizja łączy się z ogromną stratą czasu choćby przez długotrwające reklamy, w efekcie każdy program jest o wiele dłuższy niż powinien. Także tzw. „skakanie po kanałach” również jest marnowaniem czasu. Wybierzmy więc jeden program, który obejrzymy od początku do końca. Zaoszczędzić czas możemy w bardzo łatwy sposób, często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że jest to tak banalne.

zarzadzanie czasem